Zaštita od sunca
Bez obzira kom tipu pripada, koža u nekim slučajevima može biti izrazito osetljiva i može snažno reagovati na nadražaje.

SUNCE: PRIJATELJ ILI NEPRIJATELJ?
UVA I UVB ZRACI
- UVA zraci prodiru duboko u kožu i uzrokuju oštećenje njenih elastičnih vlakana. Odgovorni su za svetlošću izazvano starenje kože, tj. preuranjeno starenje kože. Učestvuju i u procesu nastanka nekih vrsta zloćudnih promena na koži.
- UVB zraci, kratkoročno gledano, odgovorni su za opekotine, a dugoročno gledano, za preuranjeno starenje kože i nastanak nekih vrsta raka kože. Delovanjem na slabljenje imunskog sistema podstiču izbijanje herpesa.
Odgovor kože
Koža reaguje na sunce na više načina. Posledice mogu biti kratkoročne i dugoročne. Preterano izlaganje suncu i nedovoljna fotozaštita može izazvati različita obolenja.
Kratkoročne posledice:
- Tamnjenje je prirodna odbrambena reakcija kože koja stvara melanin (tamni pigment) da bi se zaštitila od ultraljubičastih zraka koje emituje sunce. Preterana preplanulost svedoči prvenstveno o tome da je koža bila preterano izlagana UV zračenju.
Dugoročne posledice:
- Fotodermatoze: Često takve promene zovemo alergije na sunce. Karakteristična je ospa koji zahvata podlaktice i dekolte i izaziva vrlo neprijatan svrab.
- Sunčane pege: Radi se o tamnim flekama koje se pojavljuju na suncu izloženim delovima tela (lice i ruke).
- Prerano starenje kože: Uočava se na licu, vratu, potiljku, kao i na nadlanicama i podlakticama.
- Rizik od nastanka zloćudnih promena na koži: Dokazano je da ako se štitimo od UV zraka od detinjstva i u toku celog života, opasnost od zloćudnih promena na koži svodi se na najmanju moguću meru. Redovno pratite izgled i pojavu mladeža na svom telu i svaku promenu prijavite svom lekaru.
Redovno pratite izgled i pojavljivanje mladeža na svom telu i svaku promenu prijavite svom lekaru.