Hiperkeratoza
Bez obzira kom tipu pripada, koža u nekim slučajevima može biti izrazito osetljiva i može snažno reagovati na nadražaje.

ŠTA JE TO HIPERKERATOZA?
KAKO NASTAJE HIPERKERATOZA?
Hiperkeratoza je uglavnom adaptivni fiziološki proces koji ima za cilj jačanje otpornosti kože tako što dolazi do brže proizvodnje izrazito keratinizovanih ćelija. Zbog toga, koža stopala ili dlanova može zadebljati kao reakcija na hodanje bosih nogu ili intenzivan fizički rad. To ima korisno zaštitno dejstvo, ali stvara nelagodnost na površini kože, koja postaje gruba, tvrda i sklona pucanju.
Kada imamo stalan pritisak na vrlo ograničenom području hiperkeratoza se pojavljuje u obliku žulja. Najčešći primer je pojava žuljeva na stopalu, što je povezano sa velikim pritiskom na vrlo malom području na koži.
KAKO SE LEČI HIPERKERATOZA?
Kada je stanje povezano sa fizičkim uzrokom (trenje, abnormalan pritisak), prvo što treba učiniti jeste eliminisati taj pritisak ako je moguće. Uklanjanje hiperkeratoze zahteva korišćenje proizvoda za hidrataciju i proizvoda za smirenje kože obogaćenih aktivnim sastojcima koji rastvaraju blokove keratina. Najčešće korišćeni keratolitički aktivni principi su urea i salicilna kiselina.
S obzirom na debljinu, mesto i uzrok hiperkeratoze, mogu se koristiti supstance sa različitim koncentracijama pomešane u vrlo bogate teksture. Korišćenje keratolitičkih sastojaka u lečenju psorijaze pomaže u uklanjanju naslaga sa da da bi se moglo započeti topikalno lečenje lekovima za psorijazu.