Zaceljivanje kože
Bez obzira kom tipu pripada, koža u nekim slučajevima može biti izrazito osetljiva i može snažno reagovati na nadražaje.

KAKO RANA ZACELJUJE?
1. dubinsko zaceljivanje, kada dolazi do sužavanja krvnih sudova (vazokonstrikcija) i prestanka krvarenja (koagulacija); krvne ćelije iz rane odstranjuju bakterije i strano tkivo; stvara se kolageno i granulaciono tkivo koje zatvara nastali defekt; stvaraju se novi krvni sudovi, a dolazi i do zatvaranja rane
2. površinsko zaceljivanje, koje počinje od ivica rane.
Rana će pravilno zarasti ako nije preširoka i preduboka. Ukoliko je tako, neophodno je potražiti pomoć lekara koji će najbolje zbrinuti Vašu ranu. Da bi rana pravilno zarasla treba vremena. Kod širokih i/ili dubokih rana dolazi do zaceljivanja ožiljkom. Ožiljak vremenom nestaje procesom remodeliranja, ali za to je potrebno od nekoliko nedelja pa čak i do 2 godine.
Dog god je neoštećena, koža je naša najbolja odbrana od mikroorganizama. Zbog toga je neophodno da joj se pruži posebna nega posle posekotina, ogrebotina, površinskih opekotina, uboda, dermatoloških i hirurških zahvata, kao i različitih dermatoza koje često otvaraju put mikroorganizmima, koji su uvek spremni da iskoriste priliku za razmnožavanje.